Kaniule - czym są, zastosowanie

2020-07-21

Wenflon to częściej spotykane w mowie potocznej określenie. Wykorzystywane są w różnych branżach, najczęściej związanych z bezpośrednim ratowaniem zdrowia i życia pacjentów.


Otóż, kaniule zakładane są przez pielęgniarki czy sanitariuszy w sytuacji kiedy należy podłączyć pacjentowi kroplówkę lub w kiedy przez dłuższy czas ma on dostawać dożylnie leki. Jest to niewielkiej średnicy plastikowa rurka, która zakończona jest cienką igłą. Plastikowa część wkładana jest do środka, a na zewnątrz pozostaje mała plastikowa część pozwalająca na podłączenie kroplówki lub podanie dożylne leków.


Nie jest to jedyne zastosowanie kaniuli. Wykorzystywane są także w zabiegach medycyny estetycznej. Najczęściej przy wstrzykiwaniu wypełniaczy pod skórę, są to takie zabiegi jak: mezoterapia igłowa, lipoliza, karboksyterapia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to inna kaniula niż ta do wprowadzania leków. W przypadku kaniuli stosowanych w medycynie estetycznej mają one otwór z boku, a także tępe zakończenie. Pozwala to nie tylko na dodawanie płynów do organizmu, ale także ich wysysanie np. odsysanie tłuszczu.


To z jakim wenflonem mamy do czynienia możemy poznać po jego kolorze. Kaniule https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/iniekcje/kaniule-i-igly-typu-motylek/ różnią się rozmiarem i to właśnie ma pokazywać kolor. Nie można stosować tych samych u dziecka i dorosłego.


Osoby przeszkolone zawsze powinny dokonywać włożenia wenflonu do organizmu. Pielęgniarki czy sanitariusze biorą pod uwagę rozmiar, który uwidacznia kolor. Z kaniuli mogą korzystać także osoby zajmujące się medycyną estetyczną. Jednak różnią się one od siebie.