Primera division tabela, a reaktywacja ligi

2020-08-11

W kraju wielka niespodzianka: Polonia Warszawa po sensacyjnych zwycięstwach nad Wisłą w Krakowie i AKS w Chorzowie zdobyła tytuł mistrza Polski.


Primera division tabela

Druga bitwa o ligę. Delegaci 11 klubów postulują w Krakowie reaktywowanie ekstraklasy. Wniosku nie zatwierdza Walne Zebranie PZPN. Ligi jeszcze nie ma, ale odżyła reprezentacja. 11 czerwca w Oslo rozegrano pierwszy po wojnie oficjalny mecz międzypaństwowy. Norwegia wygrała z Polską 3:1. Powstała praktycznie nowa drużyna z przedwojennej reprezentacji pozostali tylko: W. Szczepaniak, E. Jabłoński, S. Baran. Warto także postawić na primera division tabela https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/hiszpania/primera-division/948d267.


Wygrano tylko jedno było to setne spotkanie naszej reprezentacji z Finlandią w Helsinkach, i jedno zremisowano z Rumunią w Bukareszcie. Najboleśniejsza była porażka z Jugosławią w Belgradzie (1:7). W roku przyszłym postanowiono reaktywować ligę. Zarządzono eliminacje w trzech grupach. Mistrzowie tych grup ubiegali się o mistrzostwo Polski już w roku 1947. Trójka finalistów: AKS Chorzów, Warta Poznań i Wisła Kraków. Odnosząc się także do czegoś takiego jak primera division tabela.


Znowu nie powiodło się Wiśle. Mistrzostwo wywalczyła Warta, Wisła była druga. W eliminacjach najkorzystniej prezentowali się krakowianie, wiele spotkań wygrali różnicą kilkunastu bramek. Jak powstała I liga? Wstępne eliminacje z udziałem znanych w przeszłości drużyn i przedstawicieli wszystkich województw przeprowadzono już w roku 1947. Powinno się o tym pamiętać, jeżeli wskazuje się na primera division tabela. 


Rywalizowało 28 drużyn, w grupach grano systemem punktowym, „każdy z każdym”. Bezpośrednio z tych eliminacji do ligi awansowały: Wisła Kraków, Polonia Warszawa i Polonia Bytom (grupa I), AKS Chorzów, Cracovia i Rymer Rybnik (II) oraz Warta Poznań, Garbarnia Kraków i ŁKS Łódź (III). Tych dziewięć drużyn uzupełniły trzy najlepsze zespoły A klasy (z tak zwanej „grupy pięciu”) Ruch Chorzów, Legia Warszawa i Tarnovia odnosząc się także do primera division tabela. 


Poza ekstraklasą znalazły się między innymi: KKS Poznań (dzisiejszy Lech), Szombierki Bytom, RKU Sosnowiec (dziś Zagłębie), PKS Szczecin i RTS Widzew. Niektóre mecze eliminacyjne, jak na przykład RKU Sosnowiec z AKS Chorzów odbywały się w atmosferze skandalu, lokalnego szowinizmu, nienawiści. Nie ustawała walka o wprowadzenie kilku przegranych do ligi. Sprawa odżyła na lutowym Walnym Zebraniu PZPN. Na wniosek Rzeszowa powiększono ligę do 14 drużyn. Niespodziewany los na loterii wygrały KKS Poznań i RTS Widzew dokooptowane do ekstraklasy. Rozgrywki rozpoczęto 14 marca. Powstały kluby Górnik Zabrze i Pogoń Szczecin.


Grano, tak jak przed wojną, systemem wiosna / jesień. Pierwszy na półmetku był Ruch Chorzów, już wcześniej dość poważnie wzmocniony piłkarzami, którzy powrócili z Anglii. W końcu września na czoło tabeli wysunęły się Wisła i Cracovia i z jednakowym dorobkiem punktowym zakończyły mistrzostwa. Zgodnie z obowiązującym wówczas regulaminem rozegrano dodatkowy mecz. Więcej szans dawano Wiśle, w której występowali dwaj wybitni strzelcy Józef Kohut i Mieczysław Gracz. A jednak na boisku Garbarni zwyciężyła Cracovia 3:1. Bramki dla pierwszego po II wojnie światowej mistrza Polski i ligi zdobyli słynny główkarz Stanisław Różankowski i Szeliga.