Drzewa, a nawozy ekologiczne

2020-08-03

Nigdy nie ciągniemy gołej bryły korzeniowej po ziemi, bo gleba się wykruszy spod korzeni i niepowodzenie gotowe. Zawsze przesuwamy bryłę na brezencie lub mocnej folii.


Problem drzew, a nawozy ekologiczne

Lepiej przesadzamy rośliny w pochmurne i bezwietrzne dni i podlewamy kilka dni temu. Łączymy gałęzie przesadzonego drzewa, owijając spiralne drzewo liną. Zaznaczamy wstążkami południową lub północną stronę drzewa. W ten sam sposób staramy się sadzić drzewo na całym świecie. Dotyczy to zwłaszcza jałowców i sosen. Warto o tym pamiętać stawiając na nawozy ekologiczne https://gardenstart.pl/pol_m_Nawozy_Do-uprawy-ekologicznej-175.html.


Podnosimy bryłę i kładziemy tkaninę z jednej strony, następnie lekko przechylamy drzewko i wsuwamy je na matę. Następnie można je wyciągnąć i przetransportować w nowe miejsce ręcznie lub za pomocą taczki. Nowy otwór powinien już być wykopany, a ziemia do sadzenia przygotowana obok. Sprawdzamy wysokość nowej bryły za pomocą patyka lub trzonka szpadla i przymierzamy do dołka. Jeśli jest za płytki, musimy go pogłębić, jeśli za głęboki, nasypać więcej ziemi. Drzewo powinno rosnąć w nowym miejscu na takim samym poziomie, na jakim było do tej pory. Pamiętajmy o tym stawiając na nawozy ekologiczne.


Do dołka nasypujemy kompostu wymieszanego z rodzimą glebą. Jeśli gleba jest piaszczysta, kompostu możemy dać więcej i nie musimy się przejmować jego przekopaniem. Glebie gliniastej musimy poświęcić więcej czasu. Na dnie dołka należy wywiercić dziurę, aby dostać się do warstwy przepuszczalnej. Otwór wypełniamy grubym żwirem i zasłaniamy włókniną lub przepuszczalną matą. Gdybyśmy tego nie zrobili, dołek szybko napełniłby się niczym garnek i drzewo zamarłoby z powodu braku tlenu w korzeniach. Nie należy o tym zapominać stawiając na liczne nawozy ekologiczne.


Po takim przygotowaniu dołka ustawiamy w. nim drzewo tak, aby patrzeć na jego najładniejszą stronę. Dosypujemy ziemi i mocno ją udeptujemy wokół drzewa, aby je ustabilizować. Po uzupełnieniu podłoża sprawdzamy ustawienie jeszcze raz. Drzewa o dużych koronach będą miały skłonność do pochylania się przy większych podmuchach wiatru. Należy więc je przywiązać do palika. Krótki palik wbijamy pochyło, długi pionowo, zawsze od strony przeważających wiatrów.